0

Jakie narty dla średniozaawansowanych?

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.07.19
Poziom umiejętności i to, jak się czujesz na stoku, to jedne z ważniejszych elementów, które powinieneś brać pod uwagę przy wyborze nowych nart. Dobrze dobrane do poziomu zaawansowania narty pozwolą na dalszy rozwój narciarskich umiejętności. Analogicznie, nieodpowiednio dobrane narty mogą powodować nabieranie złych nawyków. Naukę jazdy na nartach masz już za sobą, a na stoku czujesz się całkiem dobrze? Myślisz o zakupie nowych nart? Zobacz więc, jak wybrać dobre narty dla średniozaawansowanych.

Narty dla średniozaawansowanych – miękkie czy twarde?


Jeśli zaliczasz się już do grupy średniozaawansowanych, czy nawet zaawansowanych narciarzy, to wiesz już pewnie, jakie znaczenie ma twardość nart, czyli tak zwany flex. Generalna zasada mówi o tym, że miękkie narty są dobre dla narciarzy mniej doświadczonych. Łatwiej się wyginają, dzięki czemu ułatwiają skręty. Pamiętaj jednak, że narty miękkie, czyli elastyczne, są raczej mało dynamiczne. Po wygięciu nie „oddają” narciarzowi energii w taki sam sposób jak narty twarde.

Z kolei narty sztywne oferują możliwość dużo bardziej dynamicznej jazdy. Warunkiem jest jednak ich odpowiednie dopasowanie nie tylko do umiejętności narciarza, ale także do jego wagi i siły. Im twardsze narty, tym więcej siły będzie potrzebne na dociśnięcie ich środkowej części do nawierzchni. Natomiast przy zbyt twardych nartach, nawet zaawansowany narciarz nie będzie w stanie wykorzystać ich potencjału.

Podsumowując, osoby średniozaawansowane zaczynają zwykle od miękkich nart. Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania mogą sięgnąć po narty twarde, pod warunkiem, że dopasują je do swojej siły i wagi. Jeśli planujesz zakup twardszych nart, może warto wypożyczyć zbliżony model na jeden dzień i sprawdzić na stoku czy sprostasz wymaganiom takich nart?

Jeśli jednak uważasz się za osobę początkującą w sportach zimowych, zapraszamy do tego wpisu Jakie narty dla początkujących?, w którym pomożemy Ci wybrać pierwsze narty.Narty dla średniozaawansowanych mężczyzn i kobiet – czym się różnią?


Chcesz kupić damskie narty dla średniozaawansowanych i zastanawiasz się, czym różnią się od modeli dla mężczyzn lub najpopularniejszych modeli unisex? Wiele średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarek z powodzeniem używa nart unisex. Jednak w kolekcjach wielu czołowych producentów nart dostępne są również narty damskie. Podstawową różnicą między damskimi, a męskimi nartami dla średniozaawansowanych, jest ich ciężar. Damskie narty mogą być nawet o 20% lżejsze od modeli unisex czy męskich. Lżejsze są zarówno same narty, jak i wiązania. A zmniejszony ciężar sprawi, że będą one po prostu wygodniejsze na stoku. Kolejny element, który wyróżnia damskie narty, czy to dla początkujących, czy zaawansowanych, to podniesiona strefa pod piętą buta narciarskiego. Taka konstrukcja damskich nart ułatwia utrzymanie właściwej pozycji podczas jazdy, a co za tym idzie poprawia wydajność jazdy. Zwykle narty damskie, niezależnie od stopnia zaawansowania, różnią się też designem i kolorystyką. Jest to jednak elementy czysto marketingowy, który ma niewiele wspólnego z techniką jazdy.

Dobra szerokość nart dla średniozaawansowanych


Szerokość nart to, po ich twardości, kolejny bardzo istotny czynnik wyboru nart dla średniozaawansowanych. Szerokość poszczególnych części nart ma bezpośredni wpływ na technikę jazdy oraz to, ile siły trzeba włożyć w poszczególne manewry. Narty wąskie w dziobie będą wymagały większego wysiłku przy skrętach. Podobna zasada dotyczy tylnej części nart. Im jest ona szersza, tym łatwiej będzie „wykończyć” skręt. Jednak przejście z jednego skrętu w drugi będzie przy takich nartach wymagać sporej siły. Z kolei narty z szeroką środkową częścią będą zapewniać narciarzowi stabilność zarówno przy jeździe na wprost, jak i przy skrętach.

Jaka szerokość nart będzie więc najlepsza dla osoby średniozaawansowanej? Większość takich narciarzy stawia na raczej miękkie i stabilne narty z szerszą środkową częścią. Takie modele nart wymagają jednak nieco większej siły przy przechodzeniu z krawędzi na krawędź i przy szybszej jeździe.Zastanawiasz się, jakie narty będą idealne dla Ciebie? Masz problem z wyborem? Skontaktuj się z nami telefonicznie lub przez e–mail, a pracownicy naszego sklepu narciarskiego pomogą Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu narciarskiego.

Zobacz też nasze inne poradniki dotyczące wyboru sprzętu narciarskiego:

Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019