0

Jak dopasować buty narciarskie?

Kategoria: Buty narciarskie / Data publikacji: 10.06.19
Precyzja jazdy i komfort to dwie największe korzyści wynikające z dobrego dopasowania butów narciarskich. Dziś sprawdzimy, jak dopasować buty narciarskie nie tylko do rozmiaru stopy, ale również do naszego stylu jazdy i poziomu zaawansowania naszych narciarskich umiejętności.

Jak mierzyć buty narciarskie i idealnie dopasować je do stopy?


Dobre dopasowanie butów narciarskich do naszej stopy to oczywiście pierwszy i najważniejszy etap wyboru odpowiedniego obuwia na stok. Jeśli zamawiamy buty narciarskie przez internet, to powinniśmy zacząć od dokładnego zmierzenia stopy. Są na to dwa proste sposoby, do których będziemy potrzebowali jedynie kartkę, ołówek, linijkę lub miarkę. Pierwszy sposób polega na postawieniu stopy na kartce i zaznaczeniu dwóch najbardziej oddalonych od siebie punktów – za piętą i przy palcach. Następnie mierzymy odległość między dwoma punktami. Drugi sposób jest podobny; stawiamy stopę na kartce i obrysowujemy całą stopę. Na powstałym obrysie mierzymy odległość dwóch najdalej wysuniętych punktów. Ważne jest, abyśmy ołówek trzymali pionowo. W celu zachowania poprawności pomiaru, możemy poprosić kogoś z bliskich o pomoc. W obu przypadkach do wyniku doliczamy jeszcze pół centymetra. Otrzymany wynik to rozmiar butów narciarskich, które powinniśmy brać pod uwagę przy zakupie. Pamiętajmy, że buty narciarskie przy pierwszym założeniu powinny delikatnie uciskać na duży palec. Nacisk ten powinien zniknąć po kilku zjazdach, gdy wypełniająca but pianka ulegnie kompresji i dopasuje się do naszej stopy. Za luźne buty będą sprawiać sporo problemów w czasie jazdy, a w skrajnych przypadkach mogą być nawet niebezpieczne.Jak dopasować buty narciarskie do szerokości stopy?


Na to, jak będziemy się czuli w butach narciarskich na stoku, wpływ ma nie tylko długość ich wkładki, ale także szerokość. Oglądając w naszym sklepie buty narciarskie, rozmiary dotyczące długości podane są w tabeli wraz z szerokością. Ogólnie przyjęta zasada mówi, że buty w okolicach 100 mm szerokości przeznaczone są dla osób z wąskimi stopami, które lubią dynamiczną i szybką jazdę. Buty narciarskie o szerokości 102–103 mm przeznaczone są do jazdy typowo rekreacyjnej i dla osób o średniej szerokości stóp. A posiadacze szerokich stóp mają do dyspozycji buty o szerokości 105 mm. Przy wyjątkowo wąskiej, lub wręcz przeciwnie, wyjątkowo szerokiej stopie, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w wyborze odpowiednie obuwie.

Flex buta narciarskiego – jak dobrać?


Flex buta narciarskiego określa to, ile siły musimy włożyć, aby wygiąć buty wychylając się do przodu. Innymi słowy jest to opór, jaki stawia but narciarski przy nacisku na jego przednią część. Im wyższy jest flex, tym bardziej sztywne buty i tym więcej siły będziemy musieli włożyć w poruszenie cholewy. Analogicznie im mniejszy flex, tym buty narciarskie są bardziej miękkie i łatwiej będą reagować na nasze ruchy. Jak więc dobrać odpowiedni flex butów narciarskich? Generalnie im twardsze buty (o wyższym flexie), tym dokładniej będą przekazywać każdy ruch narciarza „do nart”. Dotyczy to jednak również ruchów wynikających z małego doświadczenia lub niedoskonałości w technice jazdy. Z kolei buty o niższym flexie, będą wymagały nieco więcej siły przy przekładaniu naszych ruchów na reakcję nart. Buty takie mogą jednak wybaczyć wiele niedociągnięć, które będą niejako zbuforowane przez niski flex. W związku z tym, miękkie buty narciarskie preferowane są przez osoby początkujące i średnio-zaawansowane. Wraz ze wzrostem naszych umiejętności możemy stopniowo wybierać twardsze buty o większym indeksie flex.
Przy dopasowaniu twardości butów narciarskich, podobnie jak przy wyborze nart, musimy wziąć pod uwagę naszą wagę i wzrost. Osoby o większych, niż przeciętne, rozmiarach powinny wybrać odpowiednio twardsze buty, czyli takie posiadające większy flex.
Twardość ma również znaczenie przy wyborze nart, a więcej o tym przeczytacie we wpisie Jakie narty dla początkujących?.

Jeśli macie problem z tym, jakie buty narciarskie wybrać, zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jeśli preferujecie zakup butów narciarskich w punkcie stacjonarnym, zapraszamy do naszego sklepu narciarskiego we Wrocławiu.

Wszystkim szukającym informacji o sposobie doboru sprzętu narciarskiego polecamy inne nasze wpisy:

Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019