0

Jakie narty dla początkujących?

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.06.19
Nieodpowiednio dopasowane narty mogą sprawiać, że jazda na stoku będzie nie tylko niewygodna, ale również nieefektywna, a nawet niebezpieczna. Zastanawiasz się jakie narty dla początkujących będą najlepsze? Sprawdź nasz poradnik, z którego dowiesz się, jak wybrać idealne narty na początek swojej przygody z tym sportem.

Jakie narty męskie dla początkujących?


Narty damskie i męskie różnią się od siebie tylko detalami i na rynku znajdziemy wiele modeli unisex. Niezależnie od tego czy kupujesz narty dla początkującego narciarza, czy narciarki, kieruj się podobnymi zasadami. W pierwszej kolejności należy dobrać długość nart do naszego wzrostu. W przypadku osób początkujących, poleca się narty, które po postawieniu pionowo, będą sięgać mniej więcej do brody. Osoby o wysokiej wadze mogą wybrać nieco dłuższe narty, sięgające do nosa. Generalna zasada jest taka, że krótsza narta ułatwia skręty, natomiast dłuższa zapewnia stabilność przy większych prędkościach.

Kolejny elementem, na który należy zwrócić uwagę przy zakupie nart, to ich twardość. Narty męskie dla początkujących powinny być raczej miękkie. Ułatwi to naukę skręcania. Im większa waga narciarza, tym twardsze narty powinien wybrać. Osoby lekkie mogą więc sięgnąć po modele nart z rdzeniem piankowym. W przypadku narciarzy o większej wadze można wybrać cięższe narty o rdzeniu drewnianym.

Promień skrętu narty to także ważny czynnik przy wyborze nart dla początkujących. Tacy narciarze sięgają często po narty carvingowe czyli narty taliowane. Są to narty węższe w środkowej części, w okolicy buta, i szersze na obu końcach. Taki kształt nart sprzyja szczególnie osobom zaczynającym przygodę z narciarstwem i ułatwia skręcanie.

Oczywiście producenci co sezon proponują nowe rozwiązania, które mniej lub bardziej ulepszają wydajność i komfort jazdy. Jeśli chodzi o nowinki techniczne roku 2019, możesz przeczytać o nowych rozwiązaniach w nartach Head. 

Narty dla początkujących narciarek – co kupić?


Narty damskie na początek wybierasz w zasadzie w ten sam sposób, jak narty dla panów. Długość nart dopasowuje się więc do wzrostu, a ich twardość do wagi. Czym różnią się narty damskie od modeli unisex? Wiele z modeli skierowanych dla pań są dużo lżejsze. Różnica w wadze może wynosić nawet 20%, a lżejsze są nie tylko narty, ale również same wiązania narciarskie. Charakterystyczna dla nart damskich jest również podwyższona strefa pod piętami butów narciarskich. Rozwiązanie takie pomaga utrzymać poprawną pozycję w czasie zjazdów. Ostatnim, najmniej istotnym z punktu widzenia techniki jazdy, jest design nart damskich. Kolekcje te dostępne są zwykle w innych kolorach i z innymi grafikami niż narty unisex.

Wybieramy narty dla dzieci początkujących


Wybór nart dla dzieci początkujących zależy przede wszystkim od ich wieku. Wyznacza się tu kilka przedziałów wiekowych i związanych z nimi zasad wyboru nart na początek.
  • Dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Dla początkujących narciarzy wybiera się zwykle narty dużo krótsze niż dla dorosłych. Narty dla takich dzieci nadal dobierane są do wzrostu, sięgnij jednak po modele sięgające do pach lub co najwyżej barków. Narty dla małych dzieci powinny być również mocno wytaliowane, co ułatwia naukę skrętów. Zdecydowana większość nart dla dzieci w tym wieku zaprojektowana jest z myślą właśnie o początkującej nauce. Znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno więc stanowić dużego problemu.
  • Dzieci w wieku od 6 do 12 lat. W tej grupie wiekowej wybieraj narty sięgające do barków. Możesz pokusić się o model nieco mniej taliowany niż w przypadku najmłodszych. Jeśli dziecko ma już za sobą 2 lub 3 sezony na stoku i widzisz, że nabiera wprawy, możesz sięgnąć po narty nieco dłuższe.
  • Dzieci powyżej 12 lat. Dopasowanie długości i kształtu nawet w przypadku nastolatków rządzi się tymi samymi prawami, co w przypadku osób dorosłych. Jedyna znacząca różnica polega na tym, że należy wybierać narty z linii dla juniorów. Narty takie są lżejsze i stosunkowo elastyczne, dzięki czemu nie obciążają stawów i kości młodych narciarzy.


Wybór nart dla osoby początkującej jest na pewno prostszy niż odpowiednie dopasowanie butów narciarskich. Kierując się powyższymi zasadami, na pewno znajdziesz odpowiadający model nart w naszym sklepie narciarskim. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać narty idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Gdy już poczujesz się pewniej na stoku i będziesz szukać sprzętu dla średniozaawansowanych narciarzy, możesz zajrzeć tutaj. Sprawdź także, jak dobrać kije narciarskie.
Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019