0

Jak dobrać kije narciarskie?

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.02.19
Kije narciarskie to często bagatelizowany i lekceważony element narciarskiego wyposażenia. Jest to błąd, gdyż jazda bez kijków narciarskich, szczególnie osoby początkującej, może prowadzić do złych nawyków. Jazda z kijkami narciarskimi w naturalny sposób wymusza na narciarzu odpowiednią postawę. Dzięki nim trzymamy ręce bliżej ciała i odruchowo prostujemy plecy. Zobacz jakie kije narciarskie kupić i jak dopasować je do wzrostu.

Jakie kije narciarskie do wzrostu?


Twój wzrost to podstawowe kryterium doboru odpowiednich kijków narciarskich. Jeżeli kije narciarskie będą za krótkie, to w czasie skrętów na stoku będziesz nienaturalnie wychylać się do przodu. Z kolei za długie kije narciarskie będą powodować, że w czasie jazdy będziesz odchylać tułów do tyłu.

Są dwie podstawowe metody pomagające określić, jaka długość kijów narciarskich będzie idealnie dopasowana do Twojego wzrostu. Jeśli kijki narciarskie kupujesz przez internet, to najprostszą metodą jest wykonanie prostego obliczenia. Swój wzrost mnożysz przez 0,7, a wynik zaokrąglasz do dostępnych wymiarów kijów narciarskich. Załóżmy, że masz 180 cm wzrostu. Po pomnożeniu 180 x 0,7 otrzymujemy wynik 126. Najbliższe temu wynikowi będą więc kijki narciarskie o długości 125 cm.

Jeżeli zakup kijków narciarskich odbywa się w sklepie stacjonarnym, możesz dobrać kije narciarskie w inny, równie prosty sposób. Kijek opierasz rączką o ziemię, a następnie chwytasz go tuż pod talerzykiem. Jeśli wybrałeś kije narciarskie odpowiedniej długości, to Twoje przedramię i ramię (trzymane równolegle do ciała) utworzą kąt 90 stopni. Kije narciarskie takiej długości pomogą Ci utrzymać w czasie jazdy odpowiednią postawę, a co za tym idzie, jeździć bezpieczniej, szybciej i wygodniej.


kije narciarskie wrocław head atomic salomon rossignol

Pomocna przy dobieraniu kijków narciarskich do wzrostu, może być również poniższa tabela długości.

 
Wzrost Długość kijów
150-163 cm 110 cm
164-170 cm 115 cm
171-175 cm 120 cm
176-183 cm 125 cm
184-195 cm 130 cm
powyżej 195 cm 135 cm

Kije narciarskie dla dziecka – jak dobrać?


Wybierając kijki narciarskie dla dzieci, kieruj się zasadniczo takimi samymi zasadami, jak przy wyborze kijków dla dorosłych. Nadal aktualna jest więc zasada, że oparty rączką o ziemię kij uchwycony pod talerzykiem, powinien tworzyć kąt prosty między ramieniem i przedramieniem. Możesz też porównać wzrost dziecka z tabelą długości dziecięcych kijów narciarskich.
 
Wzrost Długość kijów
106-111 cm 75 cm
112-117 cm 80 cm
118-123 cm 85 cm
124-131 cm 90 cm
132-137 cm 95 cm
138-144 cm 100 cm
145-150 cm 105 cm
powyżej 150 cm 110 cm
 

Kijki narciarskie dla dzieci powinny być wykonane z lekkiego materiału, tak, żeby dodatkowo nie obciążać małego narciarza. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku lekkie kije narciarskie kompozytowe.

kije narciarskie wrocław head atomic salomon rossignol


Zasadniczą różnicą pomiędzy wyborem kijów narciarskich dla dziecka a dla osoby dorosłej jest fakt, że dzieci bardzo szybko rosną. W praktyce co sezon będziesz musiał zakupić nowe kije narciarskie dla dziecka. Aby uniknąć tego dodatkowego wydatku, możesz wybrać kijki narciarskie regulowane. Kupując sprzęt narciarski dla dzieci nie możesz też zapomnieć o tym, aby wybrać bezpieczny kask narciarski.


Kije narciarskie regulowane – czy to dobry pomysł?


Kije narciarskie regulowane, czy tak zwane kije teleskopowe, zaopatrzone są w specjalny mechanizm pozwalający na regulowanie ich długości. Kije narciarskie regulowane to najczęściej modele przeznaczone dla dzieci. Najmłodsi narciarze ze względu na wzrost co sezon będą potrzebowali coraz dłuższych kijków. Większość modeli kijków narciarskich regulowanych przeznaczona jest dla dzieci i ma zakres długości od 70 do 100 cm. Modele te będą więc odpowiednie dla dzieci o wzroście od 100 do 145 cm. Możliwość regulowania długości teleskopowych kijów narciarskich pozwala na ich idealne dopasowanie do wzrostu dziecka. Minusem tego rodzaju kijków może być wrażliwość mechanizmu regulacji długości na awarie czy uszkodzenia. Wybierając więc regulowane kije narciarskie, warto zwrócić uwagę na to, aby mechanizm był możliwie prosty, niezawodny i solidny.

Kije narciarskie to element wyposażenia, którego nie warto zaniedbywać. Ich koszt jest stosunkowo niewielki w porównaniu do nart czy butów narciarskich. A korzyści z używania dobrze dopasowanych kijów narciarskich mogą być wymierne. Odwiedź nasz sklep narciarski, gdzie znajdziesz kije narciarskie renomowanych producentów. Zobacz też nasze inne poradniki dotyczące wyboru sprzętu narciarskiego:

Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019