0

Jak się ubrać na snowboard?

Kategoria: Snowboard / Data publikacji: 10.21.19
Śnieg i wilgoć pod ubraniem czy ciągłe uczucie zimna mogą skutecznie zepsuć każdy wyjazd na snowboard. Sporty zimowe potrafią dostarczyć ogromnej przyjemności i satysfakcji, jednak trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Dobrze dobrane ubrania na snowboard czy narty to jeden z filarów takich przygotowań. Zobaczmy, jak ubrać się na snowboard, żeby jazda była komfortowa i bezpieczna. 


Ubrania na snowboard – co kupić?


Deskę, wiązania czy nawet buty snowboardowe możemy bez większych problemów wypożyczyć w każdym ośrodku narciarskim. Ubrania na snowboard warto mieć jednak własne. Co prawda, niektóre wypożyczalnie oferują kurtki czy spodnie snowboardowe. Koszt wypożyczenia takiego kompletu na snowboard może nas jednak kosztować nawet 100 zł dziennie. Nie mamy też gwarancji, że znajdziemy w wypożyczalni rozmiar idealnie nam pasujący. Nie musimy chyba mówić, że jazda w za małej lub za dużej kurtce nie będzie przyjemnością. Spójrzmy więc na to, z czego składa się ubranie na snowboard:

  • kurtka snowboardowa,
  • spodnie snowboardowe,
  • kask i rękawice,
  • bielizna termoaktywna,
  • opcjonalne gadżety (kominiarka lub bandana, gogle, ochraniacze).
  

Jaka kurtka snowboardowa?


Kurtka snowboardowa ma za zadanie przede wszystkim ochronić nas przed wilgocią i niskimi temperaturami. Bardzo ważna jest jednak również tak zwana oddychalność, czyli zdolność odprowadzenia nadmiaru wilgoci na zewnątrz. Wybierając kurtkę na snowboard, warto więc sprawdzić 2 parametry: nieprzemakalność (wyrażona zwykle w mm słupa wody) oraz oddychalność materiału. Kurtka snowboardowa do jazdy rekreacyjnej powinna cechować się nieprzemakalnością na poziomie co najmniej 8 tysięcy mm słupa wody oraz oddychalnością minimalnie 5 tysięcy g/m²/24h. Przed zakupem kurtki na snowboard warto też sprawdzić, czy posiada ona regulowane mankiety i ściągacze, zapinane wywietrzniki, podklejane szwy (dodatkowa ochrona przed wilgocią) i duży, szeroki kaptur.


 


Jakie spodnie snowboardowe?


Obok kurtki bardzo ważne są również spodnie snowboardowe. Jest to część stroju snowboardzisty, która będzie miała najczęstszy kontakt ze śniegiem. Z tego względu priorytetem przy zakupie spodni snowboardowych powinna być ich nieprzemakalność. Do jazdy rekreacyjnej optymalne będą spodnie o odporności na wodę rzędu 10 tysięcy mm słupa wody (5 tysięcy mm to absolutne minimum). Oddychalność materiału, z którego wykonane są spodnie snowboardowe, może być nieco niższa niż w przypadku kurtki (około 3 tysięcy g/m²/24h). Przydatnymi dodatkami w spodniach snowboardowych będą regulowane nogawki, podklejane szwy czy dodatkowa, wewnętrzna warstwa ocieplającą.
Kask i rękawice snowboardowe


O zaletach jazdy w kasku nie musimy się chyba rozpisywać. Solidna ochrona głowy to absolutnie podstawowa zasada bezpieczeństwa na stoku. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jak ostrożnie jeździmy, nie mamy wpływu na to, co na stoku robią inni narciarze czy snowboardziści. Twarda skorupa zewnętrzna to jednak nie wszystko, co powinien mieć dobry kask snowboardowy. Przed zakupem warto sprawdzić, czy kask posiada regulowany pasek pod brodą, ciepłą, ale zarazem oddychającą wyściółkę oraz wywietrzniki.

Bardzo istotna jest również ochrona dłoni. W przypadku odzieży snowboardowej ma ona dwa wymiary. Pierwszy to ochrona przed zimnem i wilgocią, drugi to ochrona stawów w przypadku upadku do przodu. Właśnie z tego względu wiele modeli rękawic snowboardowych posiada specjalne usztywnienie nadgarstka.  Ubranie na snowboard – bielizna


Oddychająca kurtka i spodnie snowboardowe spełniają swoje zadanie wyłącznie wtedy, gdy pod nimi znajdzie się bielizna zapewniająca cyrkulację wilgoci i ciepła. Idealnym rozwiązaniem zarówno na narty, jak i na snowboard jest bielizna termoaktywna. Wykonana z takiego materiału bielizna pozwoli na odprowadzenie zbędnej wilgoci na zewnątrz przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnej temperatury ciała.

Kilka powyższych pozycji to podstawa stroju każdego snowboardzisty. Takie ubrania pozwolą nam czuć się na stoku wygodnie i cieszyć się jazdą. Zależnie od naszych preferencji i stylu jazdy możemy zdecydować jeszcze na kilka gadżetów jak gogle, kominiarka chroniąca twarz przed zimnem czy dodatkowe ochraniacze.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze snowboardem, zapraszamy też do przeczytania:

Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019