0

Jak dobrać deskę snowboardową?

Kategoria: Snowboard / Data publikacji: 10.08.19
Niezwykle popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi, snowboarding z roku na rok zdobywa coraz więcej miłośników. Jeśli chcecie spróbować swoich sił na desce, ale nie wiecie jak wybrać idealny snowboard dla siebie, zapraszamy do naszego krótkiego poradnika. Jak dobrać snowboard do wzrostu?


Podobnie jak w przypadku nart zjazdowych, kluczowe jest dobranie deski snowboardowej do wzrostu użytkownika. Jeśli snowboard kupujemy w stacjonarnym sklepie ze sprzętem narciarskim, istnieje prosta metoda na dopasowanie jego długości do wzrostu. Stawiamy deskę pionowo przed sobą. Snowboard dobrze dobrany do naszego wzrostu będzie nam sięgał pomiędzy nos a dolną część szyi. Górną czy dolną granicę tego przedziału możemy dopasować do poziomu naszych umiejętności. Z reguły krótsze deski snowboardowe są łatwiejsze w prowadzeniu i, co za tym idzie, częściej wybierane przez początkujących. Deski dłuższe zapewniają lepszą stabilność, ale ich prowadzenie będzie wymagało nieco większych umiejętności i siły. A jak dobrać rozmiar deski snowboardowej, jeśli kupujemy ją online? Możemy kierować się rekomendowanymi przedziałami desek w stosunku do wzrostu:

  • wzrost powyżej 190 cm – deski snowboardowe o długości 170 cm,
  • wzrost 190 cm – deski snowboardowe o długości 166 do 170 cm,
  • wzrost od 180 do 190 cm  – deski snowboardowe o długości 158 do 164 cm,
  • wzrost od 175 do 185 cm  – deski snowboardowe o długości 157 do 162 cm,
  • wzrost od 165 do 175 cm  – deski snowboardowe o długości 146 do 156 cm,
  • wzrost od 155 do 165 cm  – deski snowboardowe o długości 142 do 160 cm,
  • wzrost poniżej 155 cm  – deski snowboardowe o długości 140 do 158 cm.

Jaka deska snowboardowa na początek?


W ofercie sklepów ze sprzętem narciarskim można obecnie znaleźć kilka typów desek snowboardowych. Każdy z nich ma nieco inne przeznaczenie, a do najpopularniejszych rodzajów desek należą:

  • Deski snowboardowe all mountain – uniwersalne deski do jazdy na przygotowanych trasach i poza szlakami.
  • Deski snowboardowe freestyle – symetryczne deski z centralnie umieszczonym środkiem ciężkości. Idealne do różnego rodzaju trików, obrotów itd.
  • Deski snowboardowe freeride – deski z przesuniętym na tył środkiem ciężkości, przeznaczone do szybkiej jazdy. Dzięki wydłużonej przedniej części deski (tzw. nose) sprawdzą się nie tylko na przygotowanej trasie, ale również na świeżym śniegu.


Jaką deskę snowboardową wybrać na początek? Najbardziej odpowiednie będą modele all mountain. Taką deskę snowboardową można stosunkowo łatwo kontrolować, a dodatkowo jest ona w stanie wybaczyć sporo niedociągnięć technicznych. Deski all mountain sprawdzą się zarówno w przypadku osób początkujących, jak i średniozaawansowanych snowboardzistów, którzy już dobrze sobie radzą na stoku. Praktycznie każdy sklep ze sprzętem narciarskim oferuje szeroki wybór desek all mountain.

Jaki profil deski snowboardowej wybrać?


Przy zakupie snowboardu musimy się też zastanowić, jaki profil deski snowboardowej wybrać. Trzy najpopularniejsze profile desek snowboardowych to rocker, camber i hybrid. Deski rocker dają użytkownikowi sporo swobody. W związku z tym deski o takim profilu polecane są przede wszystkim osobom początkującym. Największą zaletą desek o profilu camber jest bardzo dobre trzymanie się krawędzi. Jest to niezwykle popularny model desek wśród osób średniozaawansowanych. Deski typu hybrid stanowią połączenie dwóch poprzednich rodzajów. Deski snowboardowe o takim profilu są najczęściej polecane profesjonalistom lub zaawansowanym amatorom o dużym doświadczeniu.

Snowboard dla dziecka – jak wybrać?


Zakup deski snowboardowej dla dziecka jest o tyle problematyczny, że szybko rosnący malec będzie musiał często zmieniać deskę. Na czas nauki możemy wypożyczyć snowboard dla dziecka, a jeśli wciągnie się w ten sport, pomyśleć o zakupie pierwszej własnej deski. Przy dopasowaniu długości deski do wzrostu dziecka kierujemy się podobnymi zasadami jak w przypadku osób dorosłych. Odpowiednia będzie więc deska o długości mniej więcej 10–15 cm krótszej od wzrostu dziecka. Najmłodsi snowboardziści zwykle najlepiej czują się na deskach z profilem rocker.

Deska snowboardowa to oczywiście nie wszystko. Równie ważne są odpowiednie buty snowboardowe i wiązania. Nie możemy zapomnieć też o akcesoriach zapewniających nam bezpieczeństwo na stoku. Na naszej liście zakupowej powinny znaleźć się odpowiedni kask, gogle oraz rękawice snowboardowe z usztywnianymi nadgarstkami.

Jeżeli jednak wolisz jazdę na nartach, mogą Cię zainteresować też poradniki:

Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019