0

Jak ustawić wiązania w desce snowboardowej?

Kategoria: Snowboard / Data publikacji: 10.21.19
Odpowiednie ustawienie i regulacja wiązań snowboardowych to jeden z warunków bezpiecznej jazdy na desce. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne ani czasochłonne. Sprawdźmy, jakie typy wiązań snowboardowych są na rynku i jak je odpowiednio ustawić.Rodzaje wiązań snowboardowych


Wiązania snowboardowe możemy podzielić na tak zwane twarde i miękkie. Wiązania twarde stosowane są przede wszystkim w profesjonalnym sporcie. Głównie w dyscyplinach alpejskich, w których kluczowa jest szybkość. Mają one stosunkowo niewielkie zastosowanie w snowboardingu rekreacyjnym, pominiemy je więc w tym poradniku. Miękkie wiązania snowboardowe możemy podzielić na wiązania Strap–in, Step–in oraz wiązania hybrydowe. 

 • Wiązania snowboardowe Strap–in to zdecydowanie najpopularniejszy typ wiązań, stosowany przez większość osób jeżdżących rekreacyjnie. Konstrukcja tego rodzaju wiązania snowboardowego opiera się na sztywnym zapiętku, tak zwanej łyżce oraz dwóch paskach. Jeden z pasków przechodzi przez czubek buta, zapobiegając jego wysunięciu się z wiązania. Drugi pasek trzyma but w okolicach kostki. Natomiast tylna część wiązania (łyżka lub inaczej mówiąc highback), zapobiega nadmiernemu wychylaniu się do tyłu. Ten rodzaj wiązań snowboardowych jest z jednej strony bardzo wygodny, a z drugiej daje także dużą kontrolę nad deską. Znajdziemy go w ofercie np. firmy Head.
 • Wiązania snowboardowe Step–in są dużo mniej popularne od poprzedniego typu. Za utrzymanie buta w miejscu odpowiada specjalny bolec w podstawie wiązania, pasujący do otworu w podeszwie buta. Samo wpinanie butów w te wiązania jest dużo prostsze. Nadają się one jednak wyłącznie do spokojnej jazdy i zdecydowanie nie sprawdzą się w przypadku ewolucji, skoków czy nawet szybkich, dynamicznych zjazdów.
 • Trzecią kategorią są wiązania hybrydowe, stanowiące najczęściej próbę połączenia dwóch powyższych typów wiązań. Wiązaniami z tej kategorii, które uzyskały pewną popularność, są rozwiązania firmy Flow.


Jak dobrać wiązania snowboardowe?


Zdecydowana większość snowboardzistów jeżdżących rekreacyjnie, wybiera wiązania typu strap–in. Wiązania oparte na dwóch paskach są obecnie standardem. Pozostałe typy wiązań są raczej niszowe, używane przez profesjonalnych zawodników czy bardzo doświadczonych amatorów. 


Jaki rozmiar wiązań snowboardowych wybrać?


Na bezpieczną i komfortową jazdę wpływ ma także rozmiar wiązań snowboardowych. Problemem mogą być tu różne rozmiarówki stosowane przez producentów wiązań. Przed zakupem warto dokładnie zmierzyć nasze buty i porównać z rozmiarem, do jakiego dedykowane są dane wiązania. Przy wyborze rozmiaru wiązań snowboardowych pamiętajmy też, że:

 • Szerokość podstawy wiązania powinna być dopasowana do szerokości buta. Jeśli musimy wciskać but na siłę lub mamy za duży luz oznacza to, że wiązania są źle dobrane.
 • Czubki butów nie powinny zbytnio wystawać poza wiązania.
 • Paski wiązań, tak zwane strapy, powinny mieć równe odstępy po obu stronach od podstawy.
 • Buty snowboardowe powinny mocno przylegać do tylnej części wiązania – tak zwanej łyżki.

Jak ustawić wiązania snowboardowe?


Wybraliśmy już konkretne wiązania snowboardowe, zabierzmy się więc za ich ustawienie. W większości przypadków regulację wiązań można przeprowadzić samodzielnie. W razie problemów pomocą służy nasz stacjonarny sklep ze sprzętem narciarskim. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek i porad, które mogą pomóc w odpowiednim ustawieniu wiązań snowboardowych:
 • Po włożeniu buta w wiązania i zapięciu pasków, luz przy przednim strapie powinien wynosić maksymalnie ok. 5 mm po obu stronach. Luz w okolicach pięty może być minimalnie większy. Jeśli but musimy na siłę wciskać do wiązania lub jeśli luz w przedniej części jest większy, oznacza to, że wiązania są nieodpowiednio dobrane.
 • Przód i tył buta powinny równomiernie wystawać poza płytę wiązania. 
 • Paski wiązania, czyli strapy powinny po zapięciu równomiernie rozkładać się na bucie. Przerwa po lewej i prawej stronie powinna być takiej samej wielkości. Nowsze modele wiązań snowboardowych posiadają systemy beznarzędziowej regulacji strapów. W niektórych starszych wiązaniach do regulacji pasków potrzebny będzie śrubokręt.
 • Po wyregulowaniu pasków sprawdzamy, czy but przylega dobrze do łyżki. Jeśli jest pomiędzy nimi szpara, zmieniamy ustawienie łyżki.

Dopiero zaczynacie swoją przygodę ze snowboardem? Zapraszamy do lektury poradników:

Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019