0

Jak dobrać narty dla dziecka?

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.21.19
Organizm młodego, mającego kilka czy kilkanaście lat narciarza, ma nieco inne potrzeby i wymagania niż osoby dorosłej. Dobór odpowiednich nart dla dziecka ważny jest więc nie tylko ze względu na technikę jazdy i łatwość nauki, ale również zdrowie i bezpieczeństwo. Zobaczmy więc, co jest najistotniejsze przy zakupie nart dla dziecka.
Narty dla dziecka – czym się kierować przy wyborze?


Wybór nart dla małego dziecka nie jest sprawą nadmiernie trudną, ale wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych kwestii. Przede wszystkim narty powinny być dopasowane do poziomu umiejętności narciarskich dziecka. Inne narty wybierzemy dla dziecka początkującego, które stawia na stoku pierwsze kroki, a inne dla dziecka które jeździ już od kilku sezonów. Poziom zaawansowania będzie miał wpływ między innymi na długość i szerokość nart dla dziecka, o czym przeczytacie poniżej.

W przypadku nart dla małego dziecka pewną rolę odgrywa także ich wygląd i design. Nie ma on co prawda wpływu na technikę jazdy. Jednak narty ozdobione na przykład postaciami z ulubionych bajek mogą zachęcić malucha do jazdy. Warto więc samodzielnie zadbać o parametry techniczne, a dziecku pozwolić samodzielnie wybrać design nart.


Długość nart dla dziecka – jak dopasować?


Jedno z podstawowych kryteriów przy wyborze nart dziecięcych to oczywiście odpowiednie ich dopasowanie do wzrostu. Jak już wspomnieliśmy duże znaczenie ma tu poziom zaawansowania małego narciarza. Większość ekspertów wskazuje, że w przypadku nart dla początkującego dziecka lepiej sięgnąć po stosunkowo krótkie narty. Pierwsze narty powinny więc sięgać do pach dziecka. Krótsze narty mogą powodować problemy przy późniejszej przesiadce na dłuższe modele. Częstym błędem jest też kupowanie dłuższych nart “na zapas”. Za długie narty mogą znacząco utrudnić naukę i nadmiernie obciążać mięśnie czy ścięgna dziecka.
 
W przypadku dzieci, które mają już za sobą 2-3 sezony i na stoku czują się dobrze, możemy sięgnąć po nieco dłuższe, sięgające do barków narty. Pozwolą one na osiągnięcie nieco większych prędkości i dalsze szlifowanie narciarskich umiejętności.
  
Generalna zasada jest taka, że im lepszy poziom umiejętności dziecka tym dłuższe narty wybieramy. W przypadku nastolatków jeżdżących już bardzo dobrze, długość nart dopasowujemy już tak samo jak w przypadku osób dorosłych.


Narty dziecięce – jaka szerokość?


Również przy doborze szerokości i taliowania nart powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie doświadczenie na stoku ma dziecko. Dla najmłodszych, początkujących narciarzy możemy wybrać szersze narty, zbliżone kształtem do nart slalomowych. Szersze narty zapewnią dziecku większą stabilność i zmniejszą ilość upadków w czasie nauki. Dobrym wyborem będą taliowane narty z mniejszym promieniem skrętu. Mogą one znacznie ułatwić naukę jazdy. Wraz ze wzrostem umiejętności naszej pociechy możemy wybierać nieco węższe i mniej taliowane modele nart.

 

Ciężar nart dla dziecka


Wybierając narty dla dziecka, powinniśmy też zadbać o to, aby były one odpowiednio lekkie. Nie powinno to stanowić większego problemu, gdyż zdecydowana większość nart przeznaczonych dla dzieci wykonana jest z lżejszych materiałów. Dotyczy to zresztą nie tylko nart, dużo lżejsze są często też wiązania do nart dziecięcych. Większą uwagę należy na to zwrócić w przypadku nart dla nastolatka. Bardziej zaawansowani narciarze w tym wieku mogą już wybierać narty takie jak dla osoby  dorosłej. Warto jednak pamiętać, że zbyt ciężkie narty mogą, przy intensywnej i częstej jeździe, zaszkodzić nadal rosnącemu, młodemu człowiekowi.
Jeśli potrzebujecie pomocy w wyborze pierwszych nart dla dziecka, zapraszamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Pomogą oni dobrać narty idealnie dopasowane do potrzeb Waszego dziecka. Nasz sklep ze sprzętem narciarskim zapewnia kompleksową ofertę nart i sprzętu narciarskiego dla dzieci. Natomiast jeśli szukasz nart dla osoby dorosłej, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami:

Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019