0

Narty czy snowboard – co jest łatwiejsze?

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.21.19
Dwie czy jedna deska, narty czy snowboard? To pytanie, które zadaje sobie każdej zimy wiele osób, planujących postawić pierwsze kroki na stoku. Sprawdźmy, czy łatwiejsza jest nauka jazdy na nartach, czy na snowboardzie. Kto będzie się czuł lepiej na nartach, a kto na desce i który z tych sportów zimowych jest bezpieczniejszy?
Pierwszy raz na stoku – narty czy snowboard?


Jednym z najczęstszych pytań dotyczącym sportów zimowych jest to, czy trudniejsza jest jazda na snowboardzie, czy na nartach? Jeśli dylemat narty czy snowboard dotyczy osoby, która wcześniej nie uprawiała sportów zimowych, to w zasadzie poziom trudności nie ma tu większego znaczenia. Podkreślmy od razu, że oba te sporty niosą ze sobą podobne korzyści. Pozwalają na poprawę kondycji i spalanie tkanki tłuszczowej. Są również świetnym treningiem dla mięśni nóg. 

Dwie główne różnice pomiędzy narciarstwem zjazdowym a snowboardingiem to zakres ruchu nóg oraz pozycja, w jakiej zjeżdżamy. Jazda na snowboardzie to unieruchomione obie nogi i balansowanie tułowiem. Często dla osób początkujących taka pozycja jest bardzo nienaturalna. W związku z tym snowboarding ma opinię trudniejszego do opanowania sportu. Może to być szczególnie trudne dla osób, które jeździły wcześniej na nartach i mają wyrobione całkiem inne nawyki. Jednak już po kilku treningach na desce snowboardowej dyskomfort powinien zniknąć, a upadków będzie coraz mniej.  

Z kolei narciarstwo zjazdowe obciąża szczególnie stawy kolanowe. Przed każdym wyjazdem na narty warto przygotować się fizycznie. Przygotowanie kondycyjne przyda nam się przy obu dyscyplinach. Przed nauką jazdy na nartach warto dodatkowo zadbać o wzmocnienie i uelastycznienie stawów i mięśni nóg.


Czy bezpieczniejsze są narty, czy snowboard?


Przy wyborze dyscypliny nie bez znaczenia są również kwestie bezpieczeństwa. Trudno powiedzieć czy bezpieczniejsze są narty, czy snowboard. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji. W przypadku jazdy na snowboardzie jesteśmy narażeniu głównie na upadki do przodu lub do tyłu. Szczególnie w początkowych fazach nauki. Ryzyko kontuzji możemy zniwelować, używają specjalnych rękawic snowboardowych z usztywnieniem nadgarstka. Przed bolesnym upadkiem na plecy czy kość ogonową ochronią nas natomiast specjalne szorty i protektor kręgosłupa, tak zwany żółw. 

W narciarstwie zjazdowym najbardziej narażone na kontuzje są kolana. Dużą rolę w ochronie stawów kolanowych odgrywa wspomniane już wcześniej przygotowanie fizyczne. Wzmocnione mięśnie i ścięgna to najlepsza ochrona dla tych stawów. 

Podsumowując osoby, które w przeszłości przechodziły kontuzje kolan i mają problemy z tymi stawami, powinny skłaniać się raczej do snowboardu. Chociaż oczywiście przy zachowaniu zdrowego rozsądku i zasad bezpieczeństwa jazda na nartach również nie jest wykluczona.

Narty czy snowboard – co jest tańsze?


Kwestie finansowe nie powinny mieć większego wpływu na decyzję, czy wybrać narty, czy snowboard. Narty i buty narciarskie to podobny wydatek do deski i butów snowboardowych. Nie ma również większych różnic cenowych w odzieży dedykowanej dla snowboardzistów i dla narciarzy. Zresztą część akcesoriów jest taka sama dla obu dyscyplin. Odwiedzając sklep ze sprzętem narciarskim, musimy się więc liczyć z podobnym wydatkiem, niezależnie od tego, na jaki sport zimowy się zdecydujemy. Jeśli zastanawiasz się jakie narty lub jaką deskę snowboardową wybrać sprawdź poradniki:


Każdy, kto nie jest w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepsze będą narty, czy snowboard, może spróbować obu tych sportów. Zarówno sprzęt na narty, jak i na snowboard możemy początkowo wypożyczyć, żeby sprawdzić, która z tych dyscyplin odpowiada nam bardziej i w czym czujemy się lepiej. Decyzję o zakupie własnego sprzętu warto podjąć dopiero po takich testach.
Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019