0

Jak dobrać narty do wzrostu?

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.08.19
W przypadku nart zjazdowych, ich długość jest jednym z kluczowych elementów gwarantujących wydajną i wygodną jazdę. Za długie lub za krótkie narty mogą być problemem zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego narciarza.  Zobacz, jakie narty do wzrostu wybrać dla osoby dorosłej, a jakie dla dziecka i o czym koniecznie trzeba pamiętać.

Długość nart do wzrostu – jak dopasować?


Nie ma jednej, idealnej reguły matematycznej na dopasowanie długości nart do wzrostu. Istnieje jednak szereg prostych wskazówek pomagających nam wybrać długość nart zjazdowych. Dużo zależy od poziomu naszego zaawansowania i tego jakie mamy doświadczenie w jeździe na nartach. Nie bez znaczenia jest też waga i siła narciarza.
 
Generalnie osoby początkujące wybierają zwykle narty o długości 15 do nawet 20 centymetrów krótsze od swojego wzrostu. Kobiety sięgają najczęściej po narty sięgające do brody, natomiast ciężsi zwykle mężczyźni sięgające do nosa. Im większa waga i większe doświadczenie na stoku tym dłuższe narty wybieramy. Analogicznie początkujący narciarz o niewielkiej wadze, który będzie spędzał czas głównie na krótkich stokach, może wybrać krótsze narty.
 
Do wzrostu dopasowujemy również kije narciarskie. Przy zakupie online warto skorzystać z tabel długości kijów narciarskich. Jeśli zakupu kijów dokonujemy w sklepie stacjonarnym, można skorzystać z popularnej i prostej metody ich doboru. Wystarczy oprzeć kij rączką pionowo o ziemię i chwycić go ręką zaraz pod talerzem. Jeśli kije są odpowiedniej długości, ręka powinna utworzyć w łokciu kąt 90 stopni. Więcej o dobraniu kijków narciarskich do wzrostu możecie przeczytać na stronie Jak dobrać kije narciarskie?

Długość nart dla dziecka – jak wybrać?


Nieco inaczej dobieramy długość nart do wzrostu dziecka. W tym przypadku duże znaczenie ma poziom jego umiejętności. Długość nart dla dziecka, stawiającego na stoku pierwsze kroki, będzie nieco inna niż długość nart dla malucha, który ma już za sobą kilka sezonów jazdy. Narty dla dziecka początkującego powinny sięgać mniej więcej do jego pach. Jest to najprostszy sposób na dobranie długości nart dziecięcych. Tego rodzaju, krótkie narty będą pomocne przy nauce jazdy. Jeśli dziecko ma już pewne doświadczenie w jeździe na nartach i widzimy, że dobrze radzi sobie na stoku, wówczas możemy wybrać nieco dłuższe narty. Dla takiego średniozaawansowanego, małego narciarza najlepiej kupić narty o długości sięgającej do barków czy nawet do brodu lub nosa. W przypadku dzieci starszych, w wieku kilkunastu lat, długość nart wybieramy w podobny sposób jak w przypadku osoby dorosłej. Wybór warto jednak ograniczyć do nart z linii zaprojektowanych specjalnie dla juniorów. Takie narty są najczęściej dużo lżejsze i nie będą nadmiernie obciążać układu szkieletowo-kostnego, wciąż rosnącego, młodego organizmu. 

Czym się kierować przy wyborze długości nart biegowych


Wybór nart biegowych kieruje się nieco innymi kryteriami, niż te brane pod uwagę, przy zakupie nart zjazdowych. Dużą pomocą będą tu tabele długości i kalkulatory przygotowane przez poszczególnych producentów nart biegowych. Chyba największą rolę przy wyborze długości nart biegowych odgrywa waga narciarza. W końcu inne potrzeby będzie miał narciarz mierzący 185 cm i ważący 80 kg, a inne osoba tego samego wzrostu ważąca 100 kg. W pierwszej kolejności dobiera się więc narty biegowe do masy, a dopiero w drugiej do wzrostu. Warto pamiętać, że narty zjazdowe są najczęściej o wiele dłuższe od nart zjazdowych. Może to wiązać się z problemami w czasie ich transportu. Jeżeli na narty wybieracie się własnym samochodem, warto przeczytać artykuł: Jak bezpiecznie przewozić sprzęt narciarski samochodem?. Przy wyborze długości nart biegowych pewną rolę odgrywa również technika jazdy. Zwykle do tak zwanej "łyżwy" wybiera się narty o 5-15 cm dłuższe od naszego wzrostu. Z kolei do "klasyka" sięgamy zwykle po narty dłuższe, nawet o 20-30 cm od naszego wzrostu.
  


 

W razie jakichkolwiek problemów z dobraniem długości nart zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Udzielają oni fachowych porad za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu oraz w naszym, stacjonarnym sklepie ze sprzętem narciarskim we Wrocławiu.
Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019