0

Jak dobrać narty biegowe?

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.08.19
Narciarstwo biegowe to sport zimowy przeżywający obecnie prawdziwy renesans. Każdej zimy coraz więcej osób chce spróbować swoich sił na nartach biegowych. Jak w każdym sporcie bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie. Sprawdźmy więc, jak dobrać narty biegowe do naszych potrzeb.Narty biegowe – jak dobrać i na co zwrócić uwagę?


Niezależnie od tego, czy kupujemy narty biegowe dla początkujących, czy mamy już pewne doświadczenie w tej dyscyplinie, zakup nowych nart zawsze powinien być odpowiednio przemyślany. Jak więc dobrać narty biegowe i jakie są najważniejsze parametry tego rodzaju nart? Kluczowe są tu długość nart biegowych oraz ich twardość, czyli tzw. flex.

Długość nart biegowych


Podobnie jak w przypadku nart zjazdowych, spore znaczenie ma długość nart biegowych. To jak długie powinny być narty biegowe, zależy nie tylko od wzrostu biegacza. Duże znaczenie ma również to, jaką techniką będziemy biegać. Narty biegowe do techniki klasycznej powinny być dłuższe niż narty biegowe do stylu łyżwowego. Większość ekspertów przyjmuje następujący sposób obliczania odpowiedniej długości nart biegowych:

  • Styl łyżwowy  – długość narty = wzrost biegacza + 15 do 20 cm
  • Styl klasyczny – długość narty = wzrost biegacza + 25 do 30 cm

Nie bez znaczenia jest również poziom naszych umiejętności. Panuje tu zasada podobna jak w przypadku nart zjazdowych. Narty biegowe dla początkujących są zwykle nieco krótsze i szersze niż narty dla doświadczonych biegaczy.

Flex, czyli twardość nart biegowych


Równie ważna, jak długość nart biegowych jest ich twardość, czyli tzw. flex. O tym, czy wybrać twarde, czy miękkie narty biegowe decyduje przede wszystkim masa ciała biegacza,  warunki śniegowe, w jakich najczęściej trenujemy oraz technika biegu. Do stylu łyżwowego wybieramy twardsze narty biegowe niż do stylu klasycznego. Twarde narty biegowe sprawdzą się lepiej także na zlodowaciałym i mokrym śniegu. Z kolei na miękkim śniegu lepsze efekty będą dawały miękkie narty biegowe.
 
W celu doboru twardości nart biegowych do wagi biegacza najlepiej skonsultować się z doradcami w specjalistycznym sklepie ze sprzętem narciarskim lub w wypożyczalni nart. Można również skorzystać z dostępnych online tabel dopasowania flexu nart biegowych do wagi.

Narty biegowe z łuską czy bez? 


Zanim odpowiemy na pytanie, czy lepsze będą narty biegowe z łuską czy bez, sprawdźmy czym jest łuska. Jest to element ślizgu nart biegowych, który zapewnia opór w momencie odbicia. To dzięki łusce narty biegowe nie odjeżdżają w tył w momencie odbicia. Narty biegowe z łuską przeznaczone są przede wszystkim do biegania turystycznego. Profesjonalnie biegacze, którzy stawiają głównie na szybkość, wybierają raczej modele nart, w których łuska zastąpiona jest smarem odbiciowym.

Strój na narty biegowe


Same narty to oczywiście nie wszystko, co będzie nam potrzebne przed pierwszym wyjściem na narty biegowe. Ważny jest również odpowiedni strój na narty biegowe. Klasyczna odzież narciarska nie do końca sprawdza się w tej dyscyplinie. Jak więc się ubrać na narty biegowe? 

Strój na biegówki musi być przede wszystkim elastyczny i przylegający do ciała. Musi również dobrze chronić przed warunkami atmosferycznymi: niską temperaturą, wilgocią i wiatrem. Kurtki i spodnie na narty biegowe posiadają zwykle dodatkowe zabezpieczenie przed wiatrem wszyte od przodu. Większość modeli kurtek na biegówki posiada także wstawki ułatwiające odprowadzanie wilgoci z rejonów szczególnie narażonych na pocenie (pachy i plecy). Bardzo przydatny będzie również komplet bielizny termoaktywnej, która skutecznie odprowadza wilgoć z powierzchni ciała.
 
Duże znaczenie ma też odpowiednia czapka, najlepiej z panelem wiatroszczelnym, okulary przeciwsłoneczne oraz rękawiczki z warstwą antypoślizgową.

Narciarstwo biegowe to świetna, zimowa alternatywa dla biegania. Dyscyplina ta jest tym bardziej atrakcyjna, że wysiłek fizyczny połączony jest zwykle z podziwianiem pięknych widoków. Jeśli jednak preferujesz klasyczne narciarstwo zjazdowe, zachęcamy do lektury:
 
Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019