0

Gdzie na narty z dziećmi? 5 propozycji w Polsce i za granicą

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.08.19
Zarówno w Polsce, jak i za granicą bez większego trudu znajdziemy rodzinne ośrodki narciarskie, przystosowane do wyjazdów z małymi dziećmi. Wybierając cel wyjazdu na narty z dzieckiem, musimy wziąć pod uwagę nieco inne kryteria niż w przypadku wyjazdu samych dorosłych. Sprawdźmy, czy lepszy będzie wyjazd na narty w Polsce, czy może jednak lepiej zabrać dzieci do Włoch lub Austrii?

Wyjazd na narty z dziećmi – w Polsce czy za granicą?


Nasz budżet, wiek dziecka i poziom jego umiejętności narciarskich to tylko kilka czynników, które należy brać pod uwagę, wybierając miejsce na narty z dziećmi. Zarówno wyjazd do polskiego ośrodka narciarskiego, jak i wyjazd za granicę, ma swoje wady i zalety. Do plusów wyjazdu na narty z dziećmi na terenie Polski możemy zaliczyć:

  • krótką podróż,
  • łatwy dostęp do polskojęzycznych instruktorów nauki jazdy,
  • brak bariery językowej (ważne np. gdy wypożyczamy sprzęt narciarski i szukamy porady).
  •  
Polski kurort narciarski będzie dobrym wyborem na pierwszy wyjazd z dzieckiem na narty. Brak bariery językowej między dzieckiem a instruktorem jest bardzo ważny w pierwszych dniach nauki. Wybierając się po raz pierwszy na rodzinny wyjazd na narty, nie mamy też pewności, że dziecko polubi jazdę i będzie chciało jeździć. To kolejny argument przemawiający za tym, żeby za cel pierwszego wyjazdy obrać miejscowość narciarską w Polsce. Zanim jednak wyruszycie na zimową przygodę, sprawdźcie jak wybrać narty dla dziecka.

Gdzie pojechać na narty z dziećmi w Polsce?


Gdzie wybrać się na narty z dziećmi w Polsce? Tu po raz kolejny powinniśmy wziąć pod uwagę poziom umiejętności narciarskich dziecka. Jeżeli nasza pociecha będzie stawiała na stoku pierwsze kroki, koniecznie wybierzmy ośrodek narciarski z łatwymi, łagodnymi i szerokimi trasami. Idealna będzie treningowa trasa zielona i łatwe niebieskie szlaki. Dobre warunki do wyjazdu na narty z dziećmi w Polsce oferują między innymi:

  • Wisła – to dobry wybór, jeśli zabieramy dziecko na narty po raz pierwszy. W okolicy tej górskiej miejscowości znajdziemy co najmniej dwie stacje narciarskie, przystosowane do potrzeb początkujących dzieci. Stacja narciarska Cieńków wyposażona jest w idealny dla małych dzieci wyciąg taśmowy. Dodatkowymi atrakcjami jest też „ogród niespodzianek” i karuzela. Funkcjonuje tu również przedszkole narciarskie. Podobną szkółkę narciarską dla maluchów posiada także stacja Rówienki. W tym ośrodku znajdziemy również specjalną trasę narciarską dla dzieci.
  • Jeśli wolimy wschodnią część polskich gór, jako bazę wypadową możemy wybrać miejscowość Krynica–Zdrój. W jej pobliżu znajduje się między innymi Centrum Narciarskie Słotwiny, wyposażone w wyciąg Baby Lift i oferujące przedszkole narciarskie. Możemy też skorzystać z dwóch, specjalnych tras dla dzieci i szkółki narciarskiej w ośrodku Jaworzyna Krynicka.
  • Jeśli preferujemy wyjazdy w Karkonosze, to na narty z dzieckiem możemy wybrać się do Szklarskiej Poręby. Pobliski ośrodek Ski Arena Szrenica oferuje zarówno przedszkole narciarskie, jak i specjalny wyciąg Baby Lift dla dzieci. Narciarskie przedszkole znajdziemy również w ośrodku Pietkiewiczówka. Dodatkowo w samej Szklarskiej Porębie znajdziemy sporo atrakcji dla dzieci.

Narty w Alpach z dziećmi


Jeśli nasze dziecko opanowało już jazdę na nartach lub desce snowboardowej i ma na koncie jeden lub dwa wyjazdy, możemy pokusić się o nieco dalszy wypad. Dolomity, czyli włoska część Alp, to jeden z najlepszych regionów narciarskich w całej Europie. Włochy to zdecydowanie dobry kierunek na narty z dzieckiem. Bez trudu znajdziemy tu szereg rodzinnych ośrodków narciarskich, z infrastrukturą przygotowaną z myślą o dzieciach. Pamiętajmy jednak, że znalezienie polskojęzycznego instruktora może być tu dużo trudniejsze. Dlatego na narty do Włoch lepiej wybrać się z dzieckiem, które jeździ już samodzielnie i dobrze czuje się na stoku. Jeśli na narty do Włoch wybieracie się samochodem, polecamy artykuł: Jak bezpiecznie przewozić sprzęt narciarski samochodem?

Narty z dziećmi w Austrii lub Czechach


Jeśli zniechęca nas długa podróż do Włoch czy Francji, możemy wybrać się na narty z dziećmi w Austrii lub Czechach. Oba te kraje leżą dużo bliżej Polski i w obu znajdziemy ośrodki narciarskie przystosowane do potrzeb najmłodszych narciarzy. Wybór konkretnego miejsca, tak jak w innych przypadkach, opieramy na wieku i umiejętności naszego dziecka oraz zasobności portfela.
 
Pamiętajmy, że rodzinny wyjazd na narty ma być przede wszystkim czasem przyjemności i aktywnego wypoczynku. Wybór odpowiedniego miejsca na narty z dzieckiem jest tu kluczowy i warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi.

Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019