0

Buty narciarskie dla początkującego? 3 modele

Kategoria: Buty narciarskie / Data publikacji: 12.02.19

Buty narciarskie dla początkującego to bardzo ważny element wyposażenia. Odpowiedni rozmiar i właściwa twardość mają kolosalne znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa podczas nauki i doskonalenia niedawno nabytych umiejętności. Przyglądamy się parametrom popularnych modeli wybieranych przez początkujących narciarzy i sprawdzamy, co trzeba wiedzieć, żeby nie popełnić błędu.


Jak wybrać buty narciarskie dla początkujących?


Buty narciarskie dla początkujących charakteryzuje przede wszystkim miękki FLEX. Jednak początkujący narciarze mogą zadawać sobie pytanie, co to właściwie jest FLEX i jak sprawdzić, czy jest miękki? Otóż FLEX to parametr określający siłę jaką trzeba włożyć, aby ugiąć cholewę buta. Jest określany współczynnikiem liczbowym o wielkości od 40 do przeszło 140. Buty narciarskie dla początkujących powinny mieścić się w przedziale do 80, przy czym pod uwagę należy brać także wagę i budowę narciarza.

Osoby wyższe i o większej masie ciała będą inaczej odczuwać twardość buta, a indeks, który w ich przypadku będzie można uznać za miękki, jest wyższy, niż ma to miejsce w modelach damskich i juniorskich. Odpowiadając na pytanie, jakie buty narciarskie dla początkującego będą odpowiednie trzeba jeszcze uwzględnić rozmiar. O ile długość wkładki wydaje się oczywista, to w przypadku butów narciarskich istotne znaczenie ma także szerokość, określana jako LAST. Co do zasady buty początkujących powinny być komfortowe i nieprzesadnie obcisłe. LAST butów narciarskich jest dostępny w 5 wariantach, a dla początkujących rekomenduje się wariant juniorski, standardowy lub szeroki i zależy to od realnego pomiaru stopy.

Jak dobrać buty narciarskie dla początkujących?


Dobre buty narciarskie dla początkujących muszą mieć właściwie dobrany rozmiar i twardość. Rozmiar buta można określić mierząc stopę specjalną miarką w sklepie lub przez pomiar w warunkach domowych. W wyniku pomiaru należy określić odległość pomiędzy najdalej oddalonymi od siebie punktami stopy, względem szerokości i długości. Tak określoną długość stopy powiększa się o min. 0,5 cm, aby wyznaczyć prawidłową długość wkładki. W podobny sposób wyznacza się LAST, czyli szerokość stopy, przy czym tu jako wartość właściwą przyjmujemy wynik pomiaru. Dobierając buty dla początkujących, rekomenduje się wybór parametru LAST, który dokładnie odpowiada szerokości stopy lub o jeden rozmiar szerszego.

Właściwie dobrany LAST i FLEX buta narciarskiego dla początkujących daje większy margines podczas nauki jazdy. Podczas szusowania w takich butach, narty reagują delikatnie na niewprawne ruchy narciarza i wybaczają wiele błędów, które w przypadku konfiguracji dla zaawansowanych mogłyby spowodować upadek, a nawet kontuzję. Jednocześnie miękka charakterystyka lepiej amortyzuje drgania oraz przeciążenia przenoszone na stopę i staw skokowy. Pozwala na łatwą korektę pozycji i swobodny odpoczynek w postaci zbliżonej do stojącej. Układ mięśniowo szkieletowy nieprzystosowany do długiego przebywania w pozycji sportowej, jaką wymuszają profesjonalne buty, byłby narażony na przeciążenia, zwiększone napięcie mięśniowe i bardziej podatny na kontuzje. Szerokie buty narciarskie dla początkujących, dają jednocześnie więcej przestrzeni dla stopy i stawu skokowego, która może uchronić przed negatywnymi skutkami groźnych upadków. Przyjrzyjmy się, jak kształtują się parametry typowych damskich i męskich butów dla początkujących. 
Damskie buty narciarskie dla początkujących HEAD Cube 3 60 W model na sezon 2020, charakteryzują się miękką charakterystyką, FLEX 60 i bardzo szeroką lub szeroką wartością LAST. Luźne dopasowanie jest bezpieczniejsze podczas częstych upadków i redukuje ryzyko kontuzji. Ponadto buty te wyposażone są w miękki anatomiczny but wewnętrzny, są zapinane na 3 klamry i zostały wyposażone w system AutoSkiWalk ułatwiający chodzenie.


 

Męskie buty narciarskie dla początkujących HEAD ADVANT EDGE 75 model na sezon 2020, charakteryzują się miękkim FLEXem, przy czym w przypadku mężczyzn wartość tego parametru wynosi 75. Typowy męski but narciarski dla początkujących ma LAST szeroki lub bardzo szeroki i jest wyposażony w 4 klamry zapinające. Z uwagi na różnice wagi użytkowników, męskie buty dla początkujących mogą być wyposażone w pokrętło umożliwiające dostosowanie twardości buta – system Duo Flex.


Przyglądając się butom narciarskim dla początkujących, warto rzucić okiem na modele dedykowane najmłodszym. Okazuje się, że buty dla najmniejszych dzieci mają bardzo miękką charakterystykę i ponadprzeciętną szerokość wewnętrzną. Szukając rozwiązania dla najmłodszych warto rozważyć dziecięce buty narciarskie dla początkujących Salomon T1 oraz Salomon T2. Większe dzieci mogą już z powodzeniem korzystać z modeli juniorskich.

Podsumowując, dobre buty narciarskie dla początkujących powinny charakteryzować się miękkim FLEXem, szerokim LASTem oraz umożliwiać odpoczynek w pozycji jak najbardziej zbliżonej do naturalnej. Warto zainwestować w system ułatwiający chodzenie poza stokiem, a w przypadku cięższych i wyższych początkujących nie zaszkodzi system do regulacji twardości butów.
Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019