0

Gdzie jechać na narty do Austrii - 4 najlepsze miejsca!

Kategoria: Poradniki / Data publikacji: 10.21.19
Austria nie bez powodu jest dla Polaków jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów na narty. Piękne góry, ośrodki narciarskie na światowym poziomie i stosunkowo niewielka odległość od Polski sprawiają, że rokrocznie na zimowy wyjazd do tego kraju decyduje się coraz więcej osób. Sprawdźmy gdzie wybrać się narty w Austrii i o czym pamiętać jadąc do tego kraju.

Narty w Austrii – czy to dobry pomysł?


Austrię możemy uznać za ojczyznę narciarstwa alpejskiego, a narty za sport narodowy tego kraju. Austria jest jednym z najbardziej górzystych krajów Europy. Ukształtowanie terenu sprzyja więc rozwojowi sportów zimowych. Ośrodki narciarskie wpisały się na stałe w krajobraz Austrii, a długość tras narciarskich w całym kraju możemy liczyć w tysiącach kilometrów. Warunki narciarskie są zbliżone do tych oferowanych przez kurorty we Francji czy Włoszech, a do Austrii mamy znacznie bliżej. Stosunkowo krótka podróż jest więc kolejnym plusem wyjazdu do tego kraju. Na narty do Austrii możemy wybrać się własnym samochodem lub autokarem, w ramach zorganizowanej wycieczki. 

 


Gdzie na narty w Austrii?


W Austrii znajdziemy bardzo wiele regionów narciarskich oferujących zróżnicowane warunki, infrastrukturę i ceny. Na narty w Austrii najbliżej Polski możemy wybrać się do Styrii, Kraju Salzburskiego czy Górnej Austrii. Dwa z tych regionów – Styria i Górna Austria mają też opinię tanich miejsc na narty czy snowboard, a przynajmniej tańszych niż kurorty Tyrolu czy Vorlbergu. Kraj Salzburski i Karyntia są mniej więcej pośrodku drabinki cenowej. To uszeregowanie austriackich regionów narciarskich według cen jest oczywiście dużym uogólnieniem. W każdym regionie znajdziemy tańsze i droższe miejsca o zróżnicowanym poziomie usług. Kilka ośrodków narciarskich, które warto wziąć pod uwagę, organizując wyjazd na narty do Austrii to:
  • Sölden – to jeden z tyrolskich kurortów narciarskich, cieszący się bardzo dużą popularnością. Bezpośrednio nad tą miejscowością znajdują się aż trzy lodowce, a jesienią rozgrywane są tu zawody otwierające Puchar Świata. W Sölden znajdziemy aż 150 km tras narciarskich.
  • Ischgl – to austriacki kurort narciarski leżący przy granicy ze Szwajcarią. Nad miastem rozciąga się ośrodek narciarski Silvretta Arena z ponad 200 km tras, na których swoich sił mogą spróbować zarówno doświadczeni, jak i początkujący narciarze. Ischgl ma opinie dosyć imprezowego kurortu pełnego młodych ludzi,  jednak zimowe wakacje spędza tam również wiele rodzin z dziećmi.
  • Jeśli szukacie miejsca na narty w Austrii stosunkowo blisko Polski, możecie wziąć pod uwagę ośrodek Kaprun w Kraju Salzburskim. Szusować można tu na stokach lodowca Kitzsteinhorn, z którego szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.
  • Jeśli nie straszna Wam nieco dłuższa podróż samochodem, za cel wyjazdu na narty w Austrii możecie wybrać kurort narciarski Villach. Miejscowość ta znajduje się w pobliżu granicy z Włochami i Słowenią, w Alpach Karynckich. Wśród dostępnych tutaj tras narciarskich przeważają łatwe i średnie szlaki. Będzie to więc miejsce idealne dla rodzin z dziećmi. Dodatkowym atutem Villach jest sporo innych atrakcji, z których możemy skorzystać w trakcie pobytu. Przyda się dobrze wyposażony plecak narciarski na piesze wyprawy poza trasami stoków.
Wyjazdy na narty do Austrii – o czym pamiętać?


Wybierając się na narty w Austrii własnym samochodem, warto pamiętać o kilku istotnych rzeczach:
  • Autostrady w Austrii są płatne – obowiązkowe jest posiadanie winiety. Koszt 10–dniowej winiety to wydatek nieco ponad 9 Euro. Można ją kupić w punktach w okolicy granicy lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Zakup przez aplikację musi być jednak wykonany z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
  • Opony zimowe są obowiązkowe. W samochodzie warto mieć również łańcuchy na koła. Co prawda przepisy nie wymagają ich posiadania, jednak możemy natknąć się na odcinki, na których do ruchu dopuszczone są wyłącznie auta z łańcuchami.
  • W Austrii obowiązuje zakaz używania video rejestratorów jazdy. Jeśli posiadamy takie urządzenie w aucie, należy je zdemontować przed przekroczeniem austriackiej granicy.
  • Na terenie Austrii nie można przewozić nart wewnątrz kabiny samochodu osobowego. Jeśli przewozimy narty na dachu, warto zaopatrzyć się w solidny pokrowiec na narty.

Jedziesz na narty do Austrii własnym samochodem? Przeczytaj też:


Jak widać, wyjazd na narty do Austrii ma sporo plusów. Musimy się co prawda liczyć z nieco większymi kosztami, w większości przypadków jest to jednak wynagradzane naprawdę świetnymi warunkami do jazdy i wysokim poziomem infrastruktury narciarskiej.
Udostępnij znajomym

Ostatnie wpisy z bloga

Poradniki

Kask narciarski z szybą czy bez? Jaki wybrać.

Buty narciarskie

Buty HEAD Nexo z technologią Liquid Fit - rewolucja!

Narty

Narty Head V-Shape LYT - nowości 2019